Leżakowanie w przedszkolu: Czas na ładowanie baterii!

Leżakowanie w przedszkolu to temat polaryzujący. Jedni są całym sercem za, inni wręcz przeciwnie. Całe serce włożyliby w to, żeby ich pociecha nie leżakowała. Jaki więc z tym leżakowaniem jest? Czy to zbędny czas na leniuchowanie, czy może potężne narzędzie w arsenale rozwoju naszych maluchów?

Leżakowanie w przedszkolu, czyli dlaczego drzemka to Supermoc?


Wszyscy wiemy, że dzieci są jak małe wulkany energii, ale nawet najbardziej energiczny superbohater potrzebuje chwili na regenerację. Drzemki w przedszkolu to przede wszystkim czas, w którym dziecięcy mózg przechodzi do trybu superładowania.

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego drzemka ma tak olbrzymie znaczenie w rozwoju naszych dzieci? Otóż, naukowcy już od dłuższego czasu biją na alarm, mówiąc o niewykorzystanych, a nieocenionych korzyściach, jakie sen przynosi młodym umysłom.

Dziecięce drzemki naukowym okiem

Zgodnie z badaniami opublikowanymi w „Journal of Developmental & Behavioral Pediatrics” pokazują, że regularne drzemki u dzieci przedszkolnych mają kluczowe znaczenie dla ich zdrowia emocjonalnego i poznawczego. Okazuje się, że nawet krótka drzemka może znacząco poprawić zdolność dziecka do przetwarzania informacji i uczenia się nowych rzeczy.

Co więcej, badania przeprowadzone przez University of Massachusetts Amherst wskazują, że sen jest niezbędny dla konsolidacji pamięci, szczególnie w młodym wieku. Podczas snu mózg „przerabia” informacje zebrane w ciągu dnia, co pomaga w ich zapamiętywaniu i zrozumieniu.

A to jeszcze nie wszystko! Eksperci z National Sleep Foundation podkreślają, że regularne drzemki pomagają w regulacji nastroju i emocji u dzieci. Sen to nie tylko odpoczynek dla ciała, ale również dla umysłu – pomaga w redukcji stresu i poprawia ogólne samopoczucie.

Zdajemy sobie sprawę z wszystkich korzyści i dlatego leżakowanie jest ważnym elementem naszego dnia. Nie chodzi tylko o „ładowanie baterii”, ale o zapewnienie dzieciom najlepszych warunków do rozwoju ich małych, ciekawych świata umysłów.

Leżakowanie w przedszkolu, a regeneracja układu nerwowego

Kiedy nasze pociechy leżakują, ich układ nerwowy ma szansę na regenerację. To jak zresetowanie komputera – po krótkiej drzemce mózg działa sprawniej, co przekłada się na lepsze koncentrację i spokojniejsze zachowanie po obudzeniu. W końcu każdy procesor potrzebuje chwili wytchnienia!

Nie do przecenienia jest rola, jaką sen odgrywa w regeneracji i prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego dzieci. Wg naukowców, sen nie tylko odpoczywa nasze ciała, ale przede wszystkim pozwala na regenerację układu nerwowego.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Colorado Boulder wskazują, że sen jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju mózgu u dzieci. Podczas snu zachodzą procesy krytyczne dla zdrowia neuronalnego, takie jak wzmocnienie synaps i usuwanie neurotoksyn, które gromadzą się w ciągu dnia.

Wg badań opublikowanych w „Science Advances”, odpowiednia ilość snu jest kluczowa dla regulacji emocjonalnej i poznawczej u dzieci. Sen pomaga w przetwarzaniu emocji, wspiera zdolność do nauki i pamięci, a także wpływa na zdolność koncentracji.

Co więcej, badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley pokazuje, że sen odgrywa znaczącą rolę w konsolidacji pamięci, przetwarzając i utrwalając informacje zdobyte w ciągu dnia. Ten proces jest szczególnie istotny dla dzieci, które każdego dnia uczą się nowych umiejętności i informacji.

W naszym przedszkolu zdajemy sobie sprawę z tych wszystkich korzyści. Dlatego zapewniamy czas na drzemkę w ciągu dnia, co jest istotnym elementem wsparcia zdrowego rozwoju umysłowego i emocjonalnego naszych podopiecznych.

Sny i Procesy Zapamiętywania


Czy wiedzieliście, że sen odgrywa kluczową rolę w procesach zapamiętywania? Kiedy nasze maluchy odpoczywają, ich małe mózgi ciężko pracują, sortując i przechowując informacje. To dlatego po drzemce często widzimy, że dzieci lepiej przyswajają nowe umiejętności i lepiej sobie radzą z zadaniami.

Sny i Procesy Zapamiętywania

Sen, zwłaszcza faza REM, odgrywa zasadniczą rolę w procesach zapamiętywania i uczenia się u dzieci. To nie tylko czas odpoczynku, ale też krytyczny moment dla umysłowego rozwoju młodych ludzi.

Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Harvarda pokazują, że faza REM snu jest kluczowa dla procesów uczenia się i pamięci, zwłaszcza w zakresie umiejętności motorycznych i poznawczych. Podczas snu REM, który jest intensywny podczas krótkich drzemek, mózg przetwarza i utrwala nowo zdobyte umiejętności i wiedzę, co jest niezwykle ważne dla dzieci, które każdego dnia uczą się czegoś nowego.

Z kolei badania opublikowane w „Nature Neuroscience” wskazują, że sen ma kluczowe znaczenie dla konsolidacji pamięci. To w trakcie snu mózg 'porządkuje’ i 'przechowuje’ informacje, co jest niezbędne do długoterminowego zapamiętywania. Brak odpowiedniej ilości snu może zakłócić ten proces, utrudniając dzieciom przyswajanie nowej wiedzy i umiejętności.

Eksperci z National Sleep Foundation podkreślają, że odpowiednia ilość snu wspomaga nie tylko pamięć i uczenie się, ale także wpływa na zdolności poznawcze i koncentrację. Sen pozwala na 'resetowanie’ mózgu, co jest niezbędne w dynamicznym środowisku edukacyjnym, jakim jest przedszkole.

W naszym przedszkolu zdajemy sobie sprawę z tych wszystkich korzyści i dlatego promujemy regularne drzemki. Zapewniamy dzieciom czas na sen, aby wspierać ich zdolności poznawcze i pomóc im w optymalnym przyswajaniu nowych informacji.

Leżakowanie w przedszkolu, czyli dla Każdego Coś Miłego


W naszym przedszkolu staramy się dostosować leżakowanie do potrzeb każdego dziecka. Dla niektórych to czas na krótką drzemkę, dla innych chwila relaksu z książką. Ważne, by każdy znalazł sposób na chwilę relaksu w ciągu dnia pełnego wrażeń.

W Poliglotkowie podchodzimy indywidualnie do każdego dziecka, rozumiejąc, że potrzeby związane ze snem i odpoczynkiem są różne dla każdego malucha. Wszyscy znamy zasadę, że „jedna metoda nie pasuje dla wszystkich”, a to szczególnie dotyczy małych dzieci, które są na różnych etapach rozwoju i mają różne potrzeby.

Dla niektórych dzieci drzemka to czas na krótki, ale głęboki sen, który pozwala im zregenerować siły i umysł. Z kolei inne dzieci mogą potrzebować chwili spokoju z książką lub cichą zabawą, co również jest formą odpoczynku i relaksu. To ważne, aby każde dziecko miało możliwość odpoczynku w sposób, który najlepiej odpowiada jego potrzebom.

Pamiętajmy, że drzemka w przedszkolu to nie lenistwo, lecz inwestycja w zdrowie i rozwój naszych dzieci. Pozwala im naładować baterie, aby mogły wrócić do zabawy i nauki z jeszcze większym entuzjazmem. A kto wie, może i my, dorośli, powinniśmy czasem pójść w ich ślady i pozwolić sobie na chwilę drzemki? ????

Do następnego wpisu!

Zobacz inne wpisy

Jak rozmawiać z dzieckiem o przedszkolu?

Przedszkole to dla wielu dzieci pierwszy krok w kierunku samodzielności. Dla niektórych jest to...

Adaptacja w przedszkolu, czyli jak przetrwać tę gehennę

Adaptacja w przedszkolu naprawdę może być prawdziwą gehenną zarówno dla dzieci, jaki dla ich...

Edukacja przez ruch, czyli dlaczego to działa

Dlaczego edukacja przez ruch działa? Ja bym raczej spytała, jak ma działać każdą inna, kiedy...

Skutki stresu, czyli jak nie uczyć dzieci

Skutki stresu. Czy wiesz jakie mogą być skutki stresu, kiedy pracujesz z dziećmi? Nie jest ważne,...

Jesper Juul – strażnik i doradca rodzicielstwa

Jesper Juul był jedną z osób, której zawdzięczamy przełom we współczesnej pedagogice. Dzięki niemu...

Metoda Montessori – co to jest, z czym to się je i dlaczego tak dużo jej w Poliglotkowie?

Metoda Montessori składa się z samodzielności, nauki poprzez praktykę i wspólnej zabawy. Dzięki...

Poczucie własnej wartości – fundament fundamentów w życiu każdego człowieka.

Poczucie własnej wartości jest jedną z najważniejszych cech zdrowego rozwoju dziecka. Zdrowie...

Pewność siebie – skąd się bierze i jak pomóc dziecku ją zbudować.

Pewność siebie jest niezwykle ważne dla przyszłego szczęścia, zdrowia i sukcesu dziecka. Pewne...

Szacunek – po co on komu i dlaczego nie da się bez niego prowadzić przedszkola?

Szacunek to postawa, która jest konieczna w naszym życiu. Uczenie dzieci traktowania ludzi...
Email

Wyślij do nas wiadomość

Skontaktuj się z nami

Lokalizacja: Piękna 12, 05-825 Grodzisk Mazowiecki

Tel: 22 425 44 77

Email: biuro@przedszkolegrodzisk.pl

Godziny otwarcia:
Pon – Pt – 07:00 – 17:00