Poczucie własnej wartości – fundament fundamentów w życiu każdego człowieka.

Poczucie własnej wartości jest jedną z najważniejszych cech zdrowego rozwoju dziecka. Zdrowie społeczne, behawioralne i emocjonalne dziecka odgrywa kluczową rolę w radzeniu sobie z niepowodzeniami, presją rówieśników i innymi wyzwaniami stawianymi przez całe życie. Pozytywna samoocena jest również czynnikiem ochronnym zdrowia psychicznego. Kultywowanie poczucia własnej wartości przyczynia się do pozytywnych zachowań społecznych i działa jako bufor, gdy Twoje dziecko doświadcza stresu i negatywnych sytuacji. Oto kilka małych, ale skutecznych sposobów, którymi możesz pozytywnie wpływać na samoocenę Twojego dziecka każdego dnia.

Poczucie własnej wartości, co to jest?

Jak zdefiniować poczucie własnej wartości. Poczucie własnej wartości jest zasadniczo tym, jak dzieci postrzegają siebie – przejawia się w tym to, co myślą o sobie i swojej zdolności do robienia różnych rzeczy. Poczucie własnej wartości jest kształtowane przez to, jak bardzo czują się kochane oraz jak wiele wsparcia i zachęty (lub krytyki) otrzymują od ważnych osób w ich życiu, takich jak ich rodzice i nauczyciele. Bycie pewnym siebie nie oznacza myślenia, że ​​świat kręci się wokół ciebie lub że twoje potrzeby są ważniejsze niż potrzeby innych ludzi. Podobnie, zdrowa samoocena nie jest arogancją, narcyzmem ani roszczeniem szczególnych uprawnień. Zrównoważ poczucie własnej wartości dziecka z innymi ważnymi wartościami, takimi jak empatia, bycie miłym, posiadaniem dobrych manier, dobroczynnością i poczuciem wdzięczności.

Poczucie własnej wartości, a bezwarunkowa miłość okazywana na co dzień.

Okazuj bezwarunkową miłość każdego dnia Wiedza o tym, jak bardzo je kochasz, daje Twojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa i przynależności, co ma kluczowe znaczenie dla budowania jego samooceny i poczucia własnej wartości. Twoja bezwarunkowa miłość kładzie podwaliny pod wszystkie zdrowe i silne relacje, które dziecko utworzy w późniejszym życiu. Przytulaj swoje dzieci tak często jak to jest możliwe. Kiedy się witasz, żegnasz, kiedy czytasz książkę i tak po prostu, kiedy mijacie się w korytarzu. Gdy Twoje dzieci dorosną, ta podstawa miłości pomoże im w dalszym budowaniu własnych relacji społecznych, nawiązywaniu przyjaźni i nawiązywaniu więzi międzyludzkich.

Wspólne gry i zabawy.

Kiedy bawisz się z dzieckiem, pokazujesz mu, że lubisz spędzać z nim czas i cenisz jego towarzystwo. Sama zabawa z dzieckiem daje wiele korzyści dla was obojga. Dzieci nie tylko nabierają pewności, że potrafią być interesującą i zabawną osobą, która może tworzyć trwałe więzi społeczne. Badania wykazały, że ich szanse na bycie szczęśliwym człowiekiem wzrastają, a ryzyko depresji i lęków maleje, gdy ich rodzice angażują się w zabawę z nimi.

Poczucie własnej wartości, a obowiązki domowe.

Pozwól dziecku pełnić różne obowiązki. Bycie odpowiedzialnym za obowiązki odpowiednie do wieku daje dziecku poczucie celu i osiągnięcia sukcesu. Nawet jeśli nie robią czegoś perfekcyjnie, daj im znać, że doceniasz ich wysiłki. Zauważaj wszystko co robią dobrze. Zapewniaj też, że z biegiem czasu będą stawać się coraz lepsi w wielu rzeczach, w tym w obowiązkach domowych. Wykonywanie prac domowych i obowiązków daje również dzieciom poczucie kontroli nad swoim życiem. A w czasach, gdy rzeczy są nieprzewidywalne, odpowiedzialność za drobne prace domowe może znacznie pomóc im w budowaniu pewności siebie. A także wpływa dobrze na wzmacnianie odporności psychicznej.

Zachęcaj do niezależności.

Ostatnie lata przedszkolne to czas szybko rosnącej samodzielności dzieci. Ważne jest, aby pozwolić dzieciom na coraz większą samodzielność. Pozwól im samodzielnie wymyślić, jak rozmawiać z nauczycielami o wszelkich problemach, organizować zadania domowe, upewnić się, że ich stroje na zajęcia dodatkowe są zapakowane i gotowe do użycia i tak dalej. Wyręczanie we wszystkim dzieci osłabia zdolność dzieci do samodzielnego wykonywania zadań i negatywnie wpływa na ich samoocenę. Odbiera im też autonomię.

Rozkochaj się w popełnianiu błędów.

Podkreślaj fakt, że bycie człowiekiem oznacza popełnianie błędów, a nie bycie doskonałym. Naucz swoje dziecko postrzegania niepowodzeń jako okazji do poprawy i rozwoju. Bądź cierpliwy w stosunku do dziecka, gdy popełnia błędy. Zrób co możesz, aby zmienić te sytuacje trudne (zachowanie, trudności w zapamiętywaniu, złość przy rysowaniu) w możliwości rozwoju. Pomoże to zbudować pewność siebie Twojego dziecka i pokaże, że popełnianie błędów to nie koniec świata — pod warunkiem, że zajmą się nim w zdrowy sposób.

Poczucie własnej wartości, a nowe technologie.

W dzisiejszym środowisku większość z nas, w tym uczniowie i rodzice, jest stale połączona z naszymi urządzeniami. Telefony komórkowe, tablety i laptopy umożliwiają regularne wysyłanie SMS-ów, publikowanie w mediach społecznościowych, prowadzenie interesów, odrabianie lekcji i sprawdzanie poczty e-mail. Cała ta łączność jest zarówno dobrą, jak i złą rzeczą. To pozytywne, ponieważ ludzie mogą być bardziej produktywni i pozostawać w kontakcie z innymi. Jednak aktywność online ma też swoją cenę, jeśli zakłóca relacje rodzinne i komunikację. Podobnie zbyt długi czas spędzony przed ekranem może wpłynąć na aktywność fizyczną.

Zdecydujcie jako rodzina, jaki rodzaj aktywności online jest konieczny, a co jest czystą rozrywką. Następnie opracujcie plan, w którym wszyscy zrównoważycie swój dzienny czas spędzony przed ekranem z czynnościami poza ekranem, takimi jak wspólne spacery, jazda na rowerze, czytanie i granie w gry. Mniej czasu przed ekranem wpływa zarówno na umysł, jak i na ciało, a to wszytko wpływa na poczucie własnej wartości u Twojego dziecka.

Pozwól dzieciom tworzyć i popisywać się ich pracą.

Dzieci każdego dnia tworzą dzieła sztuki, piszą opowiadanie lub przygotowują projekty do szkoły. Poproś dziecko, aby opowiedziało o swojej pracy. Zapytaj, co chciało, żeby odbiorcy myśleli lub czuli. Co najbardziej lubią w swoich dziełach najbardziej. Dawanie dzieciom szansy na pokazanie tego co robią. Rozmawianie z nimi o rzeczach, które tworzą, daje im pewność, że ich praca i zaangażowanie zasługują na uwagę. Robiąc to komunikujemy również, że ich opinie i myśli mają znaczenie.

Poczucie własnej wartości – podsumowanie.

Praca nad budowaniem poczucia własnej wartości dziecka jest jednym z najlepszych rzeczy jakie możemy zrobić jako rodzice i nauczyciele. I chociaż czasami może to wymagać trochę dodatkowego wysiłku, to jest to tego warte. Zapewnisz swoim dzieciom szacunek do siebie i sukces teraz i w przyszłości. Ale tak jak nie oczekujesz od swoich dzieci doskonałości, nie oczekuj też doskonałości od siebie. Możesz nie robić tego dobrze przez cały czas i to jest w porządku. Dopóki konsekwentnie próbujesz dzielić się miłością. Dokąd pozytywnym podejściem do życia, budujesz w nich zaufanie nawet jeżeli czegoś nie zrobisz idealnie.

Poczytaj również o pewności siebie.

Zobacz inne wpisy

Leżakowanie w przedszkolu: Czas na ładowanie baterii!

Leżakowanie w przedszkolu to temat polaryzujący. Jedni są całym sercem za, inni wręcz przeciwnie....

Jak rozmawiać z dzieckiem o przedszkolu?

Przedszkole to dla wielu dzieci pierwszy krok w kierunku samodzielności. Dla niektórych jest to...

Adaptacja w przedszkolu, czyli jak przetrwać tę gehennę

Adaptacja w przedszkolu naprawdę może być prawdziwą gehenną zarówno dla dzieci, jaki dla ich...

Edukacja przez ruch, czyli dlaczego to działa

Dlaczego edukacja przez ruch działa? Ja bym raczej spytała, jak ma działać każdą inna, kiedy...

Skutki stresu, czyli jak nie uczyć dzieci

Skutki stresu. Czy wiesz jakie mogą być skutki stresu, kiedy pracujesz z dziećmi? Nie jest ważne,...

Jesper Juul – strażnik i doradca rodzicielstwa

Jesper Juul był jedną z osób, której zawdzięczamy przełom we współczesnej pedagogice. Dzięki niemu...

Metoda Montessori – co to jest, z czym to się je i dlaczego tak dużo jej w Poliglotkowie?

Metoda Montessori składa się z samodzielności, nauki poprzez praktykę i wspólnej zabawy. Dzięki...

Pewność siebie – skąd się bierze i jak pomóc dziecku ją zbudować.

Pewność siebie jest niezwykle ważne dla przyszłego szczęścia, zdrowia i sukcesu dziecka. Pewne...

Szacunek – po co on komu i dlaczego nie da się bez niego prowadzić przedszkola?

Szacunek to postawa, która jest konieczna w naszym życiu. Uczenie dzieci traktowania ludzi...
Email

Wyślij do nas wiadomość

Skontaktuj się z nami

Lokalizacja: Piękna 12, 05-825 Grodzisk Mazowiecki

Tel: 22 425 44 77

Email: biuro@przedszkolegrodzisk.pl

Godziny otwarcia:
Pon – Pt – 07:00 – 17:00