Pewność siebie – skąd się bierze i jak pomóc dziecku ją zbudować.

Pewność siebie jest niezwykle ważne dla przyszłego szczęścia, zdrowia i sukcesu dziecka. Pewne siebie dzieci są lepiej przygotowane do radzenia sobie z presją rówieśników, odpowiedzialnością, frustracjami, wyzwaniami oraz pozytywnymi i negatywnymi emocjami. A jaki jest KLUCZOWY czynnik w rozwijaniu pewności siebie dziecka? TY! Rodzice i nauczyciele dziecka. Brak presji, prawda? Nie martw się – budowanie pewności siebie dziecka nie musi być zastraszającym lub skomplikowanym zadaniem. W rzeczywistości możesz sprawić, że będzie to zabawne!

Skorzystaj z tych 25 skutecznych strategii opartych na badaniach, aby już dziś zacząć zwiększać pewność siebie swoich dzieci lub uczniów.

Pewność siebie – jak pomóc dziecku ją zbudować

#1

1. Upewnij się, że wiedzą, że twoja miłość jest bezwarunkowa. Sposób, w jaki postrzegamy nasze dzieci (lub sposób, w jaki nasze dzieci wierzą, że je postrzegamy) ma ogromny wpływ na sposób, w jaki postrzegają siebie. Wyjaśnij swoim dzieciom (lub swoim uczniom), że kochasz je i troszczysz się o nie, nawet jeśli popełniają błędy lub złe decyzje, i unikaj ostrej krytyki lub zawstydzenia ich.

2. Ćwicz z nimi pozytywną samorozmowę. Zarówno dzieci, jak i dorośli często angażują się w negatywną i szkodliwą rozmowę ze sobą: „Nie mogę tego zrobić” lub „Jestem okropny w __________” lub „Co jest ze mną nie tak?” Modeluj i ucz dzieci pozytywnych afirmacji.

3. Zwracaj się do nich po imieniu. Zwracanie się do dzieci po imieniu to skuteczny i prosty sposób na przesłanie wiadomości, że są ważne, zwłaszcza w połączeniu z przyjaznym kontaktem wzrokowym.

#2

4. Daj im odpowiednie do wieku „zadania specjalne”, aby ci pomóc. Oprócz prac domowych i zajęć w klasie, dawaj dzieciom „specjalne zadania”, aby czuły się przydatne, odpowiedzialne i kompetentne. Użycie słowa „specjalny” daje dzieciom jeszcze większy wzrost pewności siebie. W domu te specjalne zadania mogą obejmować pomoc przy zwierzaku lub młodszym rodzeństwie w razie potrzeby, bycie „asystentem” w gotowaniu lub, w przypadku bardzo małego dziecka, po prostu ubieranie się. W klasie dzieci mogą pomóc w robieniu dekoracji w klasie, roślinach wodnych, usuwaniu tablicy itp.

5. Dołącz do ich gry (i pozwól im prowadzić). Włączenie się do dziecięcej zabawy to wiadomość, że jest ważne i godne Twojego czasu. W czasie zabawy rodzice mogą pozwolić dzieciom inicjować lub wybierać zajęcia, a także je prowadzić. Kiedy rodzice angażują się w zajęcia prowadzone przez dzieci i wydają się cieszyć, dziecko czuje się wartościowe i spełnione. Nauczyciele małych dzieci mogą wdrożyć tę strategię również w klasie.

Pewność siebie – jak pomóc dziecku ją zbudować

# 3

6. Skoncentruj się na poprawie własnej pewności siebie. Nie jest to krok, który możesz wykonać z dnia na dzień, ale jest to jeden z najważniejszych na tej liście. Rodzice są dla dziecka pierwszymi i najlepszymi wzorami do naśladowania, więc w razie potrzeby poświęć trochę czasu na poprawę własnej pewności siebie. Zacznij od pozytywnych komentarzy na temat siebie i innych w obecności dziecka. Nauczyciele również powinni unikać samokrytyki i eksponować pewność siebie przed swoimi uczniami.

7. Zapytaj dzieci o radę lub opinię. Poproś dzieci o rady lub opinie na temat sytuacji odpowiednich do ich możliwości, aby pokazać, że cenisz je i ich pomysły. Pomaga to również dzieciom budować pewność siebie, pokazując, że czasami nawet dorośli potrzebują pomocy i można o nią poprosić.

8. Siędźcie razem wyjątkowy czas. Miłość i akceptacja są kluczowymi składnikami pewności siebie i poczucia własnej wartości, więc rodzice powinni spędzać czas ze swoimi dziećmi, aby pokazać jak bardzo są cenne. Zabieraj je na wycieczki, jedzcie razem obiad, graciej w gry, wychodźcie na zewnątrz lub wykonujcie inne czynności, które pozwolą Tobie i Twojemu dziecku cieszyć się czasem razem. Nauczyciele mogą pomóc dzieciom poczuć się kochanymi i akceptowanymi, poznając zainteresowania lub hobby uczniów i prowadząc z każdym dzieckiem spersonalizowane rozmowy, na przykład: „Jak się udał wspólny wieczór z Adasiem? ” lub „Myślę, że może ci się spodobać ta książka o dinozaurach, Timuś”.

Pewność siebie – jak pomóc dziecku ją zbudować

# 4

9. Pokaż dzieciom, jak wyznaczać i osiągać cele. Wyznaczanie i osiąganie ambitnych, realistycznych celów może pomóc dzieciom poczuć się bardziej zdolnymi. Pomóż swoim dzieciom lub uczniom w wyznaczaniu i trzymaniu się określonych celów, wykonując proste kroki ku ich osiągnięciu.

10. Zarezerwuj czas tylko dla dziecka. Rodzicu, Twoje dziecko rozpoznaje, kiedy myślisz o czymś innym lub kiedy nie poświęcasz mu swojej niepodzielnej uwagi. Aby pomóc dziecku poczuć się docenionym i pewnym siebie, przeznacz czas tylko dla niego. Odłóż tablet, odsuń myśli o pracy lub innych rozpraszaczach i naprawdę skup swoją uwagę na dziecku. Nauczyciele również mogą poświęcić czas, aby poświęcić uczniom pełną uwagę i zwracać uwagę na ich potrzeby.

11. Zachęć ich do wypróbowania zajęć teatralnych. Zajęcia teatralne to świetny sposób na zwiększenie pewności siebie. Wypróbowanie czegoś nowego pomaga dzieciom poczuć swoją moc, a teatr uczy je mówienia pewnie przed innymi i poszerzania ich strefy komfortu. Rodzice i nauczyciele mogą zachęcać dzieci do udziału w przedstawieniach.

# 5

12. Chwal ich we właściwy sposób. Samo zasypywanie dzieci pochwałami nie jest skuteczne, ale chwalenie dzieci we właściwy sposób może zbudować ich poczucie własnej wartości. Daj dzieciom szczerą, konkretną pochwałę, która skupia się bardziej na wysiłku niż na wynikach (takich jak uzyskanie szóstki) lub na stałych zdolnościach (takich jak inteligencja). Powstrzymaj się od ogólnych pochwał, takich jak „dobra robota!” Zamiast tego powiedz: Dużo wyniku włożyłaś_eś w przygotowanie tego projektu.

13. Niech usłyszą, jak pozytywnie o nich mówisz innym. Innym szybkim i łatwym sposobem na zwiększenie pewności siebie dziecka jest „przypadkowe” podsłuchanie, jak chwalisz jego wspaniałe osiągnięcia i wysiłki innym. Dzieci są czasami sceptyczne, gdy bezpośrednio je chwalimy, ale usłuchenie, jak powtarzasz tę pochwałę innym, czyni ją bardziej wiarygodną (i jeszcze bardziej znaczącą).

Pewność siebie – jak pomóc dziecku ją zbudować

# 6

14. Oprzyj się pokusie porównywaniu dzieci. Unikaj porównywania dzieci do rodzeństwa lub kolegów z klasy z pytaniami typu „Dlaczego nie możesz zachowywać się jak on/ona?” lub „Spójrz, jak dobrze twoja siostra radzi sobie w szkole! Dlaczego nie możesz tego zrobić? Te porównania powodują, że dzieci wątpią w siebie, wierzą, że nie mogą cię zadowolić ani spełnić twoich oczekiwań, a ostatecznie tracą pewność siebie.

15. Dawaj odpowiednie do wieku zadania w domu lub klasie. Kiedy dzieci wykonują prace domowe lub drobne prace, czują, że wnoszą cenny wkład w życie domu czy klasy. Daje im to poczucie własnych kompetencji i pewności siebie. Przydziel dziecku obowiązki odpowiednie do wieku, takie jak ścielenie łóżka, karmienie psa, nakrywanie do stołu, sprzątanie zabawek.

16. Utrwalaj ich poczucie przynależności, rozwieszając ich portrety lub dzieła sztuki w domu lub klasie. Tak, nawet coś tak prostego jak wieszanie portretów rodzinnych w domu może zwiększyć pewność siebie Twojego dziecka! Również w klasie możesz publikować zdjęcia swoich uczniów. Możesz również zlecić im stworzenie autoportretów, zaprojektowanie flag lub puzzli, które reprezentują ich osobowości i zainteresowania itp. I powiesić je w klasie. Daje to dzieciom poczucie przynależności, akceptacji i miłości, co ostatecznie pomoże wzrosnąć ich pewności siebie.

# 7

17. Pozwól im dokonywać wyborów odpowiednich do wieku. Podobnie jak obowiązki domowe i zadania specjalne, wybory pomagają dzieciom czuć się kompetentnymi i potężnymi. Pozwól dzieciom podejmować odpowiednie do wieku decyzje, takie jak: w co się ubrać, co zjeść na śniadanie, w jaką grę zagrać lub co pokolorować, gdzie iść na wycieczkę itp.

18. Zachęcaj dzieci do wypróbowania nowych rzeczy, aby rozwijały nowe umiejętności. Dzieci, którym brakuje pewności siebie, często unikają próbowania nowych rzeczy lub stawiania czoła nowym wyzwaniom. Zachęć dzieci, aby się rozwijały,, próbowały nowych rzeczy, uczestniczyły w nowych zajęciach i rozwijały nowe umiejętności. Daje to dzieciom pewność, że poradzą sobie ze wszystkim, co stanie im na drodze.

19. Pomóż im odkryć ich zainteresowania i pasje. Ważne jest również, aby dzieci odkrywały swoje zainteresowania i pasje. Kiedy dzieci znajdują to, co lubią i wiedzą czym się wyróżniają, nabierają pewności siebie i zaufania do swoich umiejętności. Stwórz możliwości swoim dzieciom lub uczniom, aby wypróbowały nowe zajęcia i wspieraj ich przedsięwzięcia.

Pewność siebie – jak pomóc dziecku ją zbudować

# 8

20. Pomóż przezwyciężyć dzieciom strach przed porażką. Strach przed porażką często uniemożliwia dzieciom staranie się i wydobycie swojego pełnego potencjału, co w naturalny sposób może zmniejszyć pewność siebie. Pomóż dzieciom przezwyciężyć strach przed porażką, ucząc je, że błędy są całkowicie akceptowalną częścią życia i że ludzie rzadko osiągają sukces bez wyzwań i niepowodzeń.

21. Zachęcaj dzieci do wyrażania swoich uczuć. Kiedy krytykujesz lub zlekceważysz uczucia dziecka, może ono czuć, że jego emocje nie mają znaczenia i może dojść do wniosku, że oznacza to, że on też nie ma znaczenia. Zachęcaj dzieci do wyrażania zarówno pozytywnych, jak i negatywnych emocji i pomóż im rozmawiać o tych emocjach w zdrowy sposób.

22. Kiedy się denerwujesz na dziecko, upewnij się, że wie, że denerwujesz się ich zachowaniem, a nie tym, kim jest. Czasami denerwowanie się na dzieci lub uczniów jest nieuniknione i konieczne jest przedstawienie konstruktywnej krytyki oraz konsekwencji. Wyjaśnij jednak, że to wybory lub działania dziecka są tym, co cię denerwuje, a nie kim jest ono jako osoba. Skieruj całą krytykę na te działania, zamiast krytykować dziecko stwierdzeniami typu: „Jesteś taki leniwy!” lub „Dlaczego jesteś taki niechlujny?”

Pewność siebie – jak pomóc dziecku ją zbudować

# 9

23. Otaczaj dzieci pozytywnymi, pewnymi siebie ludźmi (w tym ich przyjaciółmi). Im więcej dziecko przebywa wód srpozytywnych, pewnych siebie osób, tym bardziej prawdopodobne jest, że sam stanie się pewnym siebie i pozytywnym człowiekiem. Rodzice, dajcie swojemu dziecku silne wzorce do naśladowania i starajcie się, aby jego przyjaciele byli pewnymi siebie ludźmi, którzy podnoszą na duchu i zachęcają dziecko, a nie podcinają mu skrzydła. Nauczyciele, bądźcie pozytywnym i pewnym siebie wzorem do naśladowania dla swoich uczniów i nauczcie ich życzliwości i wzajemnego siebie wspierania.

24. Stwórz ścianę sławy, aby docenić ich osiągnięcia. W domu lub w klasie możesz okazać swoją dumę i uznanie dla osiągnięć dzieci, tworząc „Ścianę sław”, która prezentuje osiągnięcia, takie projekty artystyczne, trofea lub certyfikaty, zdjęcia dziecka uczestniczącego w swoich ulubionych zajęciach sportowych, tanecznych, plastycznych itp. Ściana sławy pokaże wysiłek i determinację dziecka, dodając mu pewności siebie, co może być szczególnie pomocne w chwilach zwątpienia.

25. Obsypuj dziecko uściskami! Uczucie fizyczne wyraża miłość, akceptację i przynależność, czyniąc dzieci szczęśliwymi i pewnymi siebie. Rodzice i nauczyciele młodszych dzieci mogą przybić dzieciom piątki, poklepać po plecach, zmierzwić włosy i hojnie rozdawać uściski, aby pokazać, że są zaopiekowane i doceniane.

podsumowanie Pewność siebie to jeden z najważniejszych darów, jakie rodzice i nauczyciele mogą dać swoim dzieciom. Jeśli nie masz pewności, od czego zacząć, wybierz z tej listy kilka strategii i zacznij je wdrażać natychmiast.

Być może zainteresuje Cię również wpis o tym jak ważny w wychowaniu dzieci jest szacunek.

Zobacz inne wpisy

Leżakowanie w przedszkolu: Czas na ładowanie baterii!

Leżakowanie w przedszkolu to temat polaryzujący. Jedni są całym sercem za, inni wręcz przeciwnie....

Jak rozmawiać z dzieckiem o przedszkolu?

Przedszkole to dla wielu dzieci pierwszy krok w kierunku samodzielności. Dla niektórych jest to...

Adaptacja w przedszkolu, czyli jak przetrwać tę gehennę

Adaptacja w przedszkolu naprawdę może być prawdziwą gehenną zarówno dla dzieci, jaki dla ich...

Edukacja przez ruch, czyli dlaczego to działa

Dlaczego edukacja przez ruch działa? Ja bym raczej spytała, jak ma działać każdą inna, kiedy...

Skutki stresu, czyli jak nie uczyć dzieci

Skutki stresu. Czy wiesz jakie mogą być skutki stresu, kiedy pracujesz z dziećmi? Nie jest ważne,...

Jesper Juul – strażnik i doradca rodzicielstwa

Jesper Juul był jedną z osób, której zawdzięczamy przełom we współczesnej pedagogice. Dzięki niemu...

Metoda Montessori – co to jest, z czym to się je i dlaczego tak dużo jej w Poliglotkowie?

Metoda Montessori składa się z samodzielności, nauki poprzez praktykę i wspólnej zabawy. Dzięki...

Poczucie własnej wartości – fundament fundamentów w życiu każdego człowieka.

Poczucie własnej wartości jest jedną z najważniejszych cech zdrowego rozwoju dziecka. Zdrowie...

Szacunek – po co on komu i dlaczego nie da się bez niego prowadzić przedszkola?

Szacunek to postawa, która jest konieczna w naszym życiu. Uczenie dzieci traktowania ludzi...
Email

Wyślij do nas wiadomość

Skontaktuj się z nami

Lokalizacja: Piękna 12, 05-825 Grodzisk Mazowiecki

Tel: 22 425 44 77

Email: biuro@przedszkolegrodzisk.pl

Godziny otwarcia:
Pon – Pt – 07:00 – 17:00