Dzieci nie chcą się bawić z moim dzieckiem w przedszkolu

Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko czuło się akceptowane i lubiane w grupie rówieśniczej. Nie dziwi więc nic, że kiedy przedszkolak wraca do domu i skarży się, że nikt nie chce się ze mną bawić, to serce rodzica pęka z bólu i niepokoju. Jakie mogą być przyczyny czegoś, co dziecko odbiera za wykluczenie? Co można zrobić, aby pomóc dziecku odnaleźć się w grupie? Zapraszamy do lektury wpisu: Dzieci nie chcą się bawić z moim dzieckiem w przedszkolu. Co robić?

Dzieci nie chcą się bawić z moim dzieckiem w przedszkolu. Dlaczego tak się dzieje?

Przyczyn takiej sytuacji może być wiele i nie zawsze wynikają one z problemów po stronie Twojego dziecka. Oto kilka możliwych scenariuszy:

  1. Brak umiejętności nawiązywania relacji. Niektóre dzieci mogą mieć trudności z inicjowaniem kontaktu lub dołączaniem do zabaw. Być może Twoje dziecko potrzebuje wsparcia w nauce społecznych interakcji. Może też się zdarzyć, że grupa przedszkolna składa się z dzieci, które nie mają jeszcze tych kompetencji społecznych.
  2. Różnice w temperamencie. Czasem spokojniejsze dzieci nie potrafią odnaleźć się w grupie pełnej energicznych rówieśników i może to prowadzić do poczucia wykluczenia. Bywa też, że w grupie znajdzie się dziecko ze szczególnie silnym charakterem, które próbuje decydować z kim ktoś powinien lub nie powinien się bawić.
  3. Zachowania odbierane jako trudne. Jeżeli dziecko ma nawyk dominowania w zabawie, niecierpliwie reaguje na niepowodzenia albo łatwo wpada w złość, może to zniechęcać inne dzieci do wspólnej zabawy.
  4. Zgrane grupy. W grupie przedszkolnej mogą już istnieć „stare paczki” i utrudnia to nowym dzieciom dołączenie do wspólnej zabawy.

No a jak pomóc dziecku odnaleźć się w grupie?

Dzieci nie chcą się bawić z moim dzieckiem w przedszkolu. Rozmowa i empatia

Pierwszym krokiem jest wysłuchanie dziecka bez oceniania. Zamiast bagatelizować problem, powiedz coś w stylu: „Rozumiem, że czujesz się smutny, kiedy dzieci nie chcą się z Tobą bawić. To naprawdę trudne”. Pozwól mu opowiedzieć o swoich emocjach i sytuacjach, które miały miejsce. Nie szczędź dziecku uwagi i „przytulasów”. To czego jednak radziłabym unikać, to „panikowania”, racjonalizowania czy „szukania winy” we włsnym dziecku czy w dzieciach w grupie. W życiu tak jest, że nie wszyscy muszą nas lubić. Ba! Z całą pewnością nawet możemy założyć, że nie wszyscy będą nas lubić. Myślę, że nie warto budować w dziecku lęku przed tym faktem, ani też nie ma co wzbudzać w nim potrzeby dostosowywania się do grupy „za wszelką cenę”.

Wspieranie umiejętności społecznych

To co za to warto zrobić, to niestrudzenie wspierać dzieci w rozwijaniu umiejętności społecznych. W domu możesz pomóc dziecku w nauce nawiązywania kontaktów z rówieśnikami. Ćwiczcie proste zwroty, które mogą mu pomóc, np.: „Czy mogę się z Wami pobawić?” albo „Co robicie? Mogę dołączyć?”. Możesz również odgrywać z dzieckiem scenki, symulując różne sytuacje w przedszkolu.

Dzieci nie chcą się bawić z moim dzieckiem w przedszkolu. Zorganizowanie zabaw poza przedszkolem

Pamiętajcie też o tym, że nawet Ty jesteś duszą towarzystwa, to Twoje dziecko może być wstydliwym osobnikiem. I to też jest ok, że czasem łatwiej jest nawiązać przyjaźń w bardziej kameralnym otoczeniu. Spróbuj zorganizować spotkanie z jednym lub dwójką dzieci z przedszkola w domu lub na placu zabaw. Często bliższe relacje z jednym rówieśnikiem mogą pomóc w późniejszym dołączaniu do większej grupy.

 Rozmowa z nauczycielem

No i nasza – nauczycielska rola też jest tu nie do przecenienia. Nauczyciel przedszkolny może odegrać kluczową rolę w integracji dziecka z grupą. Warto porozmawiać z nim i zapytać, jak wygląda sytuacja z jego perspektywy. Nauczyciel, po pierwsze, może pomóc w inicjowaniu wspólnych zabaw. A po drugie, będzie miał obserwacje ” z pierwszej ręki”. Powie Ci, jak dziecko funkcjonuje w grupie, pomoże ocenić z czym dziecko ma problem i z czego może wynikać to, że dzieci nie chcą się bawić z Twoim maluchem.

Dzieci nie chcą się bawić z moim dzieckiem w przedszkolu, a budowanie pewności siebie u naszych maluchów

Pamiętajmy, że dziecko, które czuje się pewnie, łatwiej nawiązuje relacje. Dlatego kluczowe jest wzmacnianie jego poczucia własnej wartości. Zauważ i doceń każdą próbę nawiązania kontaktu, nawet jeśli nie zakończy się sukcesem. Taka pozytywna informacja zwrotna buduje w dziecku przekonanie, że warto podejmować kolejne próby i że każde doświadczenie jest krokiem naprzód.

Co jeśli problem się utrzymuje?

Jeżeli mimo Twojego wsparcia i zaangażowania nauczyciela sytuacja nie ulega poprawie, warto rozważyć konsultację z psychologiem. Specjalista pomoże zrozumieć, co dokładnie jest przyczyną trudności i podpowie, jakie działania mogą być najbardziej skuteczne.

Zobacz inne wpisy

Leżakowanie w przedszkolu: Czas na ładowanie baterii!

Leżakowanie w przedszkolu to temat polaryzujący. Jedni są całym sercem za, inni wręcz przeciwnie....

Jak rozmawiać z dzieckiem o przedszkolu?

Przedszkole to dla wielu dzieci pierwszy krok w kierunku samodzielności. Dla niektórych jest to...

Adaptacja w przedszkolu, czyli jak przetrwać tę gehennę

Adaptacja w przedszkolu naprawdę może być prawdziwą gehenną zarówno dla dzieci, jaki dla ich...

Edukacja przez ruch, czyli dlaczego to działa

Dlaczego edukacja przez ruch działa? Ja bym raczej spytała, jak ma działać każdą inna, kiedy...

Skutki stresu, czyli jak nie uczyć dzieci

Skutki stresu. Czy wiesz jakie mogą być skutki stresu, kiedy pracujesz z dziećmi? Nie jest ważne,...

Jesper Juul – strażnik i doradca rodzicielstwa

Jesper Juul był jedną z osób, której zawdzięczamy przełom we współczesnej pedagogice. Dzięki niemu...

Metoda Montessori – co to jest, z czym to się je i dlaczego tak dużo jej w Poliglotkowie?

Metoda Montessori składa się z samodzielności, nauki poprzez praktykę i wspólnej zabawy. Dzięki...

Poczucie własnej wartości – fundament fundamentów w życiu każdego człowieka.

Poczucie własnej wartości jest jedną z najważniejszych cech zdrowego rozwoju dziecka. Zdrowie...

Pewność siebie – skąd się bierze i jak pomóc dziecku ją zbudować.

Pewność siebie jest niezwykle ważne dla przyszłego szczęścia, zdrowia i sukcesu dziecka. Pewne...

Szacunek – po co on komu i dlaczego nie da się bez niego prowadzić przedszkola?

Szacunek to postawa, która jest konieczna w naszym życiu. Uczenie dzieci traktowania ludzi...
Email

Wyślij do nas wiadomość

Skontaktuj się z nami

Lokalizacja: Piękna 12, 05-825 Grodzisk Mazowiecki

Tel: 22 425 44 77

Email: biuro@przedszkolegrodzisk.pl

Godziny otwarcia:
Pon – Pt – 07:00 – 17:00